História SZJ pre Vás

Jedinečná publikácia

Nemala by chýbať v knižnici žiadneho slovenského džudistu.

Objednaj tu!

Úvodné informácie

Judo je bojový šport, ktorý má na Slovensku dlhú tradíciu a významné úspechy. Nasledovné riadky sa ho pokúsia v stručnosti priblížiť:

Sebaobrana alebo šport

Judo je bojové umenie, spôsob sebaobrany ale najmä olympijský šport, ktorý všestranne rozvíja telesnú zdatnosť ako aj psychickú odolnosť cvičenca. Filozofia judo kladie veľký dôraz na techniku a psychické schopnosti, prostredníctvom ktorých dokáže džudista v prípade potreby eliminovať aj podstatne silnejšieho protivníka. Nezanedbateľnou súčasťou cvičenia judo je aj jeho etika, ktorá prispieva k harmonickému rozvoju osobnosti cvičiaceho a najmä v prípade mládeže má aj silný výchovný charakter.

Individuálne v skupine

Judo je síce individuálny šport, ale tréningy sú možné len v kolektíve, takže džudista pravidelne rozvíja aj svoje sociálne zručnosti. Pre hyperaktívne deti je judo vynikajúcim spôsobom odreagovania sa a "vybitia" nadbytočnej energie či agresivity, ktorá sa môže uvoľniť pri úpolových hrách či samotnom zápase. Tréningy žiackych kategórií tvoria väčšinou hry a gymnastické cvičenia.

Judo a iné bojové športy

Od karate sa športové judo líši tým, že sa nepoužívajú techniky kopov a úderov. Pohybovo aj zápasovou plochou (žinenkou/tatami), sa športové judo približuje zápaseniu voľného štýlu, avšak judisti na rozdiel od zápasníkov používajú bavlnený odev previazaný opaskom – tzv. judogi. Judogi (kimono) nielenže zabezpečuje vyššiu hygienu, ale oproti klasickému zápaseniu ponúka cvičiacim podstatne širšiu škálu úchopov a možných techník. Aj vďaka tomu ide o pohyb, ktorý všestranne pôsobí na všetky telesné partie a napomáha zdravému vývoju celého organizmu a dokáže vytvoriť potrebný protiklad k sedavému a často pasívnemu tráveniu voľného času.

Masová základňa

Hoci je pôvod juda v ďalekom Japonsku a nie je natoľko divácky atraktívne, za posledné polstoročie získal tento šport vďaka príťažlivosti svojich tréningových metód takmer masové rozšírenie a má 6 miliónov registrovaných cvičencov vo všetkých krajinách sveta. O jeho popularite a význame najlepšie svedčí to, že ako jediné z východných bojových umení je aj na programe olympijských hier.

Kto cvičí judo?

Judo môže byť chápané ako zaujímavý šport, umenie, rekreačná či spoločenská aktivita, kondičný program, spôsob sebaobrany alebo výkonnostný šport, čo poskytuje jeho priaznivcom široké možnosti sebarealizácie v každom veku. Nezanedbateľnou výhodou hovoriacou v prospech juda je aj nízka finančná náročnosť tohto športu, možnosť tréningov počas celého roka.

Ako sa môžem s džudom zoznámiť bližšie?

Tréningy judo sa pravidelne konajú v každom väčšom slovenskom meste takže doporučujeme kontaktovať oddiel, ktorý Vám je geograficky najbližšie a navštíviť samotný tréning.

Materiály pre záujemcov o tréningy judo

Ako vyzerá tréning judo
Opis tréningu juda začiatočníkov a náplň tréningov v prvom roku činnosti.
Tréningové potreby
Čo potrebujete k cvičeniu judo.
Judo a deti
Niekoľko dôvodov, prečo je judo ideálnou športovou aktivitou pre deti od predškolského veku.
Správanie v dojo/telocvični
Zásady správania na tréningu judo, tak ako ich vyžaduje etika tohto športu a pravidlá väčšiny odddielov.
Časté otázky o džude
Ľudoa zaujímajúci sa o džudo majú rôzne otázky, ale väčšina z nich sa často opakuje, tu nájdete odpovede na viaceré z nich.
Adresár oddielov judo