História SZJ pre Vás

Jedinečná publikácia

Nemala by chýbať v knižnici žiadneho slovenského džudistu.

Objednaj tu!

Slovenská história judo

Jiu-jitsu sa objavuje v na území bývalého Československa v roku 1907, kedy sa začína nacvičovať podľa nemeckých publikácií. Vých časoch je hlavným propagátorom tohto bojového umenia Prof. František Smotlacha. Pod jeho vedením začína organizovaný výcvik jiu-jitsu v rámci vysokoškolských oddielov. O tri roky neskôr sa jiu-jitsu oficiálne nacvičuje aj v rámci ozbrojených zložiek a vo viacerých mestách ČSR prebiehaju aj kurzy pre verejnosť. V roku 1935 sa uskutočnil "veľký match o najlepšieho judistu ČSR", ktorého víťazom sa stal Adolf Lebeda.

Československý zväz judo bol založený 3. apríla 1936. V tomto roku ČSR navštívil pri svojej ceste Európou aj zakladateľ judo – Prof. Jigoro Kano.

Ďalší rozmach judo nastáva po 2. svetovej vojne. V 50-tych rokoch vzniká Slovenský zväz judo a v rokoch 60-tych má prakticky každé väčšie slovenské mesto svoj judistický oddiel. Český a slovenský zväz judo (ČSZJ) má v tej dobe viac ako 4000 členov.

Dynamický nárast základne pokračuje aj nasledovné roky, pričom sa výrazne skvalitňujú tak tréningové podmienky ako aj tréningová metodika. Veľkým prínosom pre slovenské džudo bolo najmä presťahovanie armádneho celku Dukly Plzeň do Banskej Bystrice v roku 1968.

V čase rozdelenia Československa má ČSZJ 24500 členov organizovaných v 282 oddieloch. Zväz formálna ukončil svoju činnosť dňa 3.4.1993, keď kongres EJU prijal za svojich riadnych členov Slovenský zväz judo a Český svaz judo.

Prvým československým pretekárom, ktorý štartoval za Československo na olympijských hrách bol Peter Jákl. Prvú medailu na OH získal pre krajinu Vladimír Kocman (3. miesto kategória bez rozdielu hmotností OH Moskva, 1980) z AŠK Dukla Banská Bystrica. V roku 1988 sa majstrom Európy stal Jiří Sosna.

Počas krátkej histórie samostatného slovenského juda dosiahli slovenský reprezentanti významné umiestnenia na svetových a európskych podujatiach. Najmä Jozef Krnáč, ktorý získal na OH 2004 v Aténach striebornú medailu, ďalej titul majstra sveta aj Európy ako junior, striebornú medailu z majstrovstiev Európy v mužskej kategórií (2002), titul akademického majstra sveta a bronzovú medailu z Univerziády (Malorca, 1999).

Dlhoročnou oporou našej reprezentácie je Marek Matuszek, ktorý štartoval na dvoch OH, a to v Atlante (1996) a v Sydney (2000). Medailové umiestnenia má z viacerých „A“ turnajov a Svetovej univerziády (2. miesto, Fukuoka 1995).

Ďalším ušpešných džudistom našej krajny je Zoltán Palkovács, člen AŠK Dukla Banská Bystrica. Svoj talent potvrdil na ME juniorov v Ríme (1999) ziskom 2. miesta a na ME juniorov na Cypre (2000), kde obsadil tretie miesto vo váhovej kategórii do 100 Kg.

Ženské džudo má zastúpenie v historických tabulkách vďaka 3. miestu Jany Závackej z ME juniorov (1995) a Miroslavy Jánošíkovej, ktorá okrem 9. miesta na OH v Barcelone, získala pre Slovensko prvú historickú medailu z ME (Gdaňsk, 1994).

 

Ďalšie materiály z histórie judo na Slovensku

Chronologický prehľad histórie judo na Slovenku.
Tabuľkový prehľad medzníkov a dôležitých udalostí vo vývoji SZJ.
Vedúci funkcionári judo na Slovensku
Zoznam predsedov a vedúcich funkcionárov SZJ od počiatkov organizovaného džuda na Slovensku.
Vývoj organizácie SZJ a zoznamy činovníkov
Stručná kronika činovníkov a doležitých udalostí v v slovenskom džude od roku v jednotlivých rokoch od r. 1954 až podnes.
Portréty zakladateľov
Príbehy priekopníkov slovenského džuda